Druhy škrečkov
Druhy škrečkov
1. škrečok zlatý- Zlatý škrečok patrí svojou veľkosťou medzi tzv. stredné škrečky. Telo vrátane hlavičky meria od 15 – 18 cm. V domácich chovoch existuje rada rôznych foriem ktoré sa líšia farbou, miestom sfarbenia, štruktúrou srsti, alebo aj povahou. Kožúšok ruského škrečka je napríklad krátkosrstý, biely. Na uškách, nose a labkách má naviac tmavé škvrny. Dlhosrstý škrečok zlatý, má zase na dotyk hodvábnu srsť. Chovnou novinkou je aj škrečok zlatý kráľovský. Je krátkosrstý, srsť má zamatovú. Naviac nie je jednofarebný, najčastejšie sa vyskytuje v čiernej alebo modrej farbe. Pre začiatočníkov sa doporučujú jednofarební alebo divoko sfarbení škrečkovia, a to z toho dôvodu, že tieto zvieratká sa tešia dobrému zdraviu a sú menej chúlostivé, než ostatné chovné druhy.
2. škrečok čínsky Patrí do skupiny šedých alebo dlhochvostých škrečíkov. Jeho veľkosť je od 8- do 12 cm. Chrbát má sfarbený do zlatohnedej farby, ktorá smerom k brušnej strane pozvoľna prechádza do bielej. Od čela až do polovice chrbta mu obvykle vybieha čierny chrbtový pás, čo však nemusí byť pravidlom. Má veľmi malé tmavo sfarbené ušká v porovnaní s ostatnými škrečkami. Má trochu zašpicatenú tvár. Povaha: U škrečka čínskeho ešte stále pretrváva veľmi divoké chovanie. Samička sa voči samcovi chová vyslovene agresívne. Skrotiť sa nechajú iba mláďatá.
4. škrečok džungarský (phodopus sungorus)- Škrečok džungársky patrí medzi krátkochvosté škrečky. Meria 7-10 cm a má chvostík ktorý nemá ani 1cm. Farba srsti je tmavošedá alebo bledošedá. Na spodnej strane bruška je srsť biela. Pozdlž celého chrbta sa tiahne tmavý pruh.
5. škrečok Roborowského- So svojimi iba 7- 9 cm je proti škrečkom úplný trpaslík. On sa taktiež radí medzi krátkochvostých škrečíkov. Chrbát má svetložltý s nádychom šedej alebo červenohnedej farby. Brušná strana a končatiny sú biele. Labky má rovnako ako škrečík džungarský chlpaté. Poznávacím znamením sú dve biele škvrny symetricky umiestnené okolo očí. Povaha: škrečok Roborowského je veľmi plachý a skrotiť ho sa podarí málokedy. V dostatočne veľkej klietke je možné chovať aj viac jedincov spolu.